Up & Go projektas

Š.m. vasario mėn.  bendrija „Viltis“ organizavo pilotinius  mokymus fizinio lavinimo specialistams ir treneriams. Mokymų programa, kurią sudarė keturi moduliai, skirta fizinio lavinimo mokytojams, treneriams, siekiantiems įgyti žinių ir patirties dirbant  su vaikais ir paaugliais turinčiais Dauno sindromą ir intelekto sutrikimus.

Mokymų tikslas buvo  atnaujinti ir papildyti žinias apie vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo situaciją;  apie Dauno sindromą ir sutrikusį intelektą,  apie vaikų ir paauglių fizinį aktyvumą, tuo pačiu sustiprinti pasitikėjimą teikiant praktinius patarimus ir vedant fizinius/sportinius užsiėmimus vaikams ir paaugliams, pagerinti supratimą apie saugius fizinio aktyvumo metodus.

Mokymų dalyviai išklausė švedų partnerių sukurtą fizinio aktyvumo mokymų programą, dalinosi savo problemomis, pateikė savo pastabas, patarimus, kuriuos būtų tikslinga įtraukti į programą.

Pilotiniai mokymai vyko sportinės gimnastikos klube „Skrydis“. Jame dirba patyrę treneriai Irina ir Mindaugas Katinai, Rūta Gustienė, Tamara Gaivoronskaja bei jauna trenerių karta. Klubo salėje daug sportinės įrangos, čia įdomu visiems – ir mažiems vaikams, ir paaugliams, ir suaugusiems. Kiekvienas besitreniruojantysis reikalauja dėmesio, su kiekvienu reikia dirbti individualiai.

Bendro pokalbio metu mokytojai sakė, kad trūksta mokytojų padėjėjų ir asistentų  vedant užsiėmimus negalią turintiems vaikams. Pasak mokymo dalyvių, dažniausiai  mokytojas veda pamoką 28-30 mokinių klasei, iš kurių 1-2 vaikai turi negalią, o ir salėje gali sportuoti net trys klasės. Pamokos metu sutrikusio intelektą ir Dauno sindromą turintys vaikai ir paaugliai reikalauja daug dėmesio. Vienas mokytojas negali efektyviai vesti pamoką visai klasei.

Mes sulaukėme teigiamų atsiliepimų apie pilotinius mokymus; dalyvių patarimai buvo labai vertingi, be to, dalyviai norėtų daugiau žinių apie intelekto sutrikimus (pvz. autizmo spektro sutrikimus)  turinčių vaikų ir paauglių fizinius bei psichologinius ypatumus. 

Pasak visų dalyvių, fizinis aktyvumas labai naudingas kiekvienam žmogui nepaisant jo negalės. Dabartinėje mūsų visuomenėje apskaičiuota, kad neveiklumas padidina žmonių mirtingumą, panašia apimtimi kaip ir rūkimas. Statistika teigia, kad PSO Europos regione beveik milijonas žmonių per metus miršta dėl fizinio neveiklumo. Fizinis aktyvumas gerina psichinę sveikatą; mažina depresijos, kuri labiau būdinga socialiai remtinoms grupėms, riziką.

Mokymų metu dalyviai galėtų stebėti trenerių darbą su grupe, kurioje sportuoja sveikieji bei turintys Dauno sindromą, sutrikusį intelektą, autizmo spektro sutrikumus vaikai ir paaugliai.

Fizinis aktyvumas ir sportas – tai efektyvi priemonė plėtoti vaikų ir paauglių turinčių Dauno sindromą ir sutrikusį intelektą socialinę integraciją; tai aplinka, kurioje visi pagal savo galias gali patirti džiaugsmą, tobulėti ir vystytis bei stiprinti socialinius ryšius.

Vasario pabaigoje projekto partneriai iš Švedijos, Kroatijos, Norvegijos ir Rumunijos svečiuosis bendrijoje „Viltis“. Paskutiniame programos variante bus apibendrintos ir įtrauktos fizinio lavinimo specialistų rekomendacijos ir pastabos apie  vaikų ir paauglių turinčių Dauno sindromą ir intelekto sutrikimus fizinio aktyvumo ypatumus. 

Kviečiame visus dalyvauti aktyvioje fizinėje veikloje  ir nepamiršti, kad fizinis aktyvumas yra mūsų  sveikatos pagrindas ir garantija.

Sportinės gimnastikos klubo „Skrydis“ adr.:  Mykolo Sleževičiaus g. 7, Vilnius

Daugiau informacijos apie klubą „Skrydis“ rasite: http://www.gimnastikosklubas.lt/