Kelionė į šiaurę
Patalpino Aidas Bal 2, 2019Š.m. vasario pabaigoje bendrijos „Viltis“ grupė susitiko su „Open minds“ tinklo partneriais Suomijoje. Vilties asocijuotų narių atstovai iš Šakių Vilties, Kretingos Vilties ir bendrijos „Viltis“ skrydo į šiaurės šalį Suomiją, Karis miestelį. Siulome susipažinti su dalyvių įspudžiais apie šią kelionę ir įgytą patirtį, kurį galima būtų pritaikyti mūsų veikloje.
Roma Dedynienė, SIŽGB „Šalių Viltis“ pirmininkė ir Jurgitos mama dalinasi savo įspudžiais
Dalyvaujant seminare Suomijoje, patyrėm daug įspūdžių, kurie praskaidrino mūsų gyvenimą. Mano dukrai Jurgitai labai didelį įspūdį paliko skrydis lėktuvu, nes tokia kelionė jei – pirma, įdomu pabūti virš debesų, leidžiantis matyti mažus namukus, medžius, ežeriukus. Suomijoje, Kario mieste aišku buvo keista (Jurgitai) svetima kalba, bet animaciniai filmukai, interviu, foto parodos, koncertas ir kt. renginiai vizualiai padėjo susikalbėti. Malonu buvo pamatyti Ekene veikiantį neįgaliųjų dienos centrą Dagtec Ekenäs, pasisemti patirties, kaip praktiškai galima pritaikyti savo veiklą gyvenime, kam tokie žmonės gali būti reikalingi ir įdomūs. Darbuotojų paslaugumas, ir gausa asistuojant neįgalųjį.
Jurgą sužavėjo staklės kur apdorojami medvaržčiai, o mane patalpos ir įranga, kuria gali naudotis neįgalieji. Stebino suomių paprastumas, sakyčiau netgi savotiškas „atsipūtimas“ tiek bendraujant, tiek pasirodant. Mes tikrai turime to mokytis, nes dažnai esame susikaustę.
Ką galime pritaikyti pas save? Manau, kad kūrybiškai mąstant – daug ką. Turime savo Viltyje kelis asmenis, kurie lanko fotografijos veiklas, tad ką mačiau mielai papasakosiu šio projekto vadovui, gal kai kurias mintis pavyks pritaikyti ir įgyvendinti. Pasiūlymų radau ir informacinių technologijų specialistui, kuris dirba su neįgaliaisiais, pagal galimybes gal ir mes galėtume kurti filmukus ar ką nors panašaus. Tiesiog kilo mintis, gal tas piešimas ir visai neblogai, jei tai galima būtų pritaikyti tolimesnei veiklai.
Mane sužavėjo suomių mintis, kad mes nereikalaujame iš neįgaliojo to, ko jis negali, bet priimame tai ką gali ir kiek gali. Mūsų socialiniams darbuotojams dar yra kur augti ir mokytis. Žodžiu viskas buvo gražu, įdomu ir svarbu ir reikalinga pamatyti. Svarbu tą žinią skleisti savo bendruomenėse ir bandyti pritaikyti pas save.
Bendrijos „Viltis“ darbuotojos Irenos Grigienės ir jos dukros Saulės Agotos atsiliepimai
Dalyvavimas „Open minds“ tinklo seminare ir kelionė į Suomiją praplėtė mano supratimą apie sutrikusio intelekto žmonių gyvenimą, ugdymą ir galimybes. Gyvenome Karis miestelyje gražios gamtos apsuptyje. Seminaras vyko Meno mokykloje „Västra Nylands“ folkhögskola, kurioje mokosi studentai, kurie dar nėra atradę savo pašaukimo, nežino kur stoti ir nori išbandyti kažką naujo. Šioje mokykloje mokosi ir sutrikusio intelekto asmenys.
Maloniai nustebino, kad dauguma neįgaliųjų mokėjo kalbėti angliškai, nors tai ne jų gimtoji kalba. Tai leido jiems komunikuoti su visais seminaro dalyviais iš įvairių šalių. Lankantis Ekeno dienos užimtumo centre Dagtec Ekenäs, galėjome susipažinti su įvairiomis užimtumo veiklomis. Mane labiausiai sudomino veikla „Naujienos“ ir Bendravimo su aplinkiniais veikla. „Naujienų“ veiklos metu aptariamos svarbiausios pasaulio, šalies ir miesto, kuriame gyvena, naujienos, vyksta diskusijos. Ši veikla vyksta 3 kartus per savaitę. Bendravimo su aplinkiniais veiklos metu neįgalieji mokomi mandagaus ir pagarbaus bendravimo tiek artimoje, tiek viešoje aplinkoje. Šią veiklą organizuoja specialusis pedagogas du kartus per savaitę. Na o apibūdinti TV BRA iš Norvegijos veiklai nerandu žodžių, nes tai prilygsta svajonei iš fantastikos srities. Įsivaizduokit, kad sutrikusio intelekto jaunuolė veda televizijos laidą, kalbina, politikus, kultūros atstovus ir kitus žmones. Laida kuriama įrengtoje studijoje.
Džiugu matyti, kai sutrikusio intelekto asmenys komunikuoja, užmezga santykį, dalinasi savo įspūdžiais. Seminaro metu vyko dalyvių prisistatymas. Natalija Olėsova pristatė Lietuvos sutrikusio intelekto bendrijos „Viltis“, „Šakių Viltis“ ir „Kretingos Viltis“ veiklas. Mane sužavėjo, kai intelekto negalią turintys jaunuoliai priėjo prie jos padėkoti už tokį įdomų ir išsamų prisistatymą.
Seminare dalyvavo 3 merginos iš Lietuvos su intelekto negalia. Matėsi, kad joms viskas įdomu, bet komunikuoti savarankiškai jos negalėjo dėl kalbos barjero, dalyvavo labiau kaip stebėtojos. Dalyvei Saulei, mano dukrai, pavyko susidraugauti su mergina Marlene. Paklausiau Saulės, kas tau labiausiai patiko kelionėje į Suomiją? Atsakymas-lėktuvas ir choras. Choro koncertas, vainikuojantis visą renginį, tikrai buvo šaunus-vyko tikrame teatre. Visi dainavo kaip kas galėjo, labai nuoširdžiai ir su džiaugsmu, pritariant dviems vadovams su elektrinėmis gitaromis ir dviems šauniems būgnininkams. Visi buvo svarbūs ir kūrė nuostabią vienybę.
Džiaugiames, kad galėjome susipažinti žmonių su negalia gyvenimu Suomijoje, keisti savo požiūrį, patikėti savo vaikų ateitimi ir skleisti gerąją patirtį visų mūsų mylimoje Lietuvoje.
SIŽGB „Viltis“ pirmininkė Roma Dedinienė
LSIŽGB“Viltis“ projektų vykdytoja Irena Grigienė